Ako vybrať BMX bicykel a na čo nezabudnúť pri výbave: tipy, rady a odporúčania

Máte adrenalín v krvi, radi skúšate nové veci a chcete zažiť pocit absolútnej slobody na bicykli? Potom práve pre vás sú určené BMX bicykle. Ak ste ešte len začiatočník a neviete sa zorientovať vo výbere bicykla či príslušenstve, ponúkame vám v nasledujúcich riadkoch naše odporúčania, rady a tipy. Na čo nezabudnúť a čo by nemalo chýbať?

Ako vybrať BMX bicykel? Najmä podľa výšky

Základným kritériom pri výbere BMX bicykla je výška jazdca. Toto pravidlo platí tak pre deti, ako aj teenagerov a tiež pre dospelých. Od telesnej výšky sa odvíja veľkosť kolies, ale aj to, aká by mala byť dĺžka hornej rámovej trubky a šírka riadidiel.

Tu je rozdelenie BMX bicyklov podľa výšky jazdca:

  • bicykle s veľkosťou kolies 12“ sú určené pre jazdcov od výšky 70 cm, vhodné sú pre jazdcov do výšky 100 cm

  • ak je výška jazdca od 100 cm do 120 cm, je pre neho najlepšie siahnuť po BMX bicykli, ktorého veľkosť kolies je 14“

  • 16“ palcové modely sú vhodné pre tých jazdcov, ktorých telesná výška je v rozmedzí od 120 do 135 cm

  • pre jazdcov s výškou od 135 cm sú vhodné bicykle s veľkosťou kolies 18“, „osedlať“ ich môžu jazdci až do výšky 155“

  • pre jazdcov s vyššou postavou sú vhodné bicykle s veľkosťou kolies 22“ a viac

BMX pre začatočníkov i pokročilých bikerov

Uvedené rozdelenie je orientačné a pri výbere je najlepšie skúsiť si konkrétny model naživo. Platí to najmä vtedy, ak ste na rozhraní dvoch kategórií veľkosti kolies.

Pokiaľ ide o dĺžku hornej rámovej trubky, tento parameter sa označuje skratkou TT. Pri jazdcoch s výškou do 150 cm sú vhodné modely s TT do 20“. Jazdci s výškou od 150 do 170 cm by mali mať model s TT 20 až 20,5“, jazdcom s výškou od 170 do 185 cm sa odporúča bicykel s TT do 21“. Pre ostatných môže byť TT 21“ a viac.

Tretím parametrom je šírka riadidiel. Ak máte výšku do 165 cm, stačia vám riadidlá so šírkou do 8,25“. Pre výšku do 180 cm je lepšie zvoliť modely s 8,5“ riadidlami. Ak máte nad 180 cm, môžete pomýšľať aj na bicykle s riadidlami 8,75“ a viac.

Základom ochrany ja kvalitná prilba

Ak už máte vybratý svoj vysnívaný BMX bicykel, prichádza na rad príslušenstvo. Súčasťou povinnej výbavy je pri bicyklovaní, bez ohľadu na štýl, ochranná prilba.

Prilby na bicykel potrebujú všetky vekové kategórie, či už ide o malé deti, teenagerov, dospievajúcich alebo aj dospelých. O to viac, ak ide o freestyle, čo je štýl, ktorý so sebou prináša nielen veľa zábavy a vzrušenia, ale aj zvýšené riziko úrazu. Chrániť si hlavu je práve v tomto prípade to najdôležitejšie, či už ste začiatočník alebo expert.

Najlepšiu a najviac komplexnú ochranu pre jazdcov BMX poskytujú integrálne prilby. Sú vhodné pre deti aj pre dospelých, v našom sortimente nájdete modely od značky O´NEAL. V ponuke sú viaceré veľkosti od najmenšej S, cez M, L alebo až XXL.

Špecifikom integrálnej prilby je jej kompaktnosť a komplexná ochrana. Prilba prevyšuje štandardné požiadavky bezpečnostnej normy EN1078 a je vyrobená z odolného ABS materiálu. Vo vnútri má jemné polstrovanie absorbujúce pot, samozrejmosťou je odvetrávanie a chladenie. Zapínanie je magnetické a zvládnete ho aj jednou rukou.

Súčasťou integrálnych prílb je výškovo nastaviteľný štít, ku ktorému je možné kúpiť aj bezpečnostné odnímateľné skrutky. Na prilbe rozhodne odporúčame nešetriť!

Klasická alebo celotvárová integrálna prilba

Nezabudnite na chrániče aj vhodné oblečenie

Súčasťou bezpečnej jazdy na BMX bicykloch musia byť aj chrániče. Tak, ako prilby, aj tu je sortiment bohatý a vyberú si tak deti, ktoré s BMX začínajú, ako aj dospelí ostrieľaní harcovníci. Naša ponuka znova preferuje obľúbenú značku   O´NEAL.

Podľa konkrétnych partií máte na výber tieto typy:

·        základom sú chrániče lakťov, ktoré majú vnútornú plastovú škrupinu s perforovanou penou, uchytenie na lakte je pohodlné a maximálne pružné

·         ak ide o nohy, nezabudnite na chrániče na kolená fungujúce na podobnom princípe, ktoré majú zosilnený plast pre ešte lepšiu ochranu

·      špeciálne chrániče hrudníka, ktoré sú vyrobené z materiálov odolných proti nárazu v kombinácii s pamäťovou penou pre maximum pohodlia

V prípade chráničov pre konkrétne partie tela máte na výber obvykle niekoľko veľkostí, od najmenších modelov S, cez strednú veľkosť M až po najväčšie L.

Komplexnú ochranu poskytujú celotelové chrániče, či už ide o tie pre deti, alebo aj o profesionálne modely pre dospelých. Technicky ide v podstate o chráničovú vestu, ktorá pokrýva kompletne hrudník, chrbticu aj celé ruky. Jej súčasťou je zosilnená ochrana v oblasti hrudníka, na ramenách, na lakťoch a na rukách v oblasti predlaktia

Vesty sú bezproblémové na nosenie, obliekajú sa ako štandardná vesta s pomocou zipsu na prednej strane a vďaka sťahovacím pásom sa dokonale upevnia na jednotlivé časti tela.

Súčasťou príslušenstva by mali byť aj cyklistické rukavice, vďaka ktorým získate stabilitu a pevnosť pri úchope riadidiel, no sú vhodné aj do chladnejšieho počasia. Naopak, v letnom období a počas slnečných dní nepodceňujte vybavenie slnečnými okuliarmi.

Ak ide o oblečenie, dôležitou súčasťou výbavy sú cyklistické nohavice. Viete ich kúpiť vo veľkosti pre deti aj pre dospelých a to ako krátke aj dlhé modely. Sú vyrobené z ľahkého, no zároveň pevného a odolného materiálu. V kolenách, rozkroku a na zadnej časti je však tiež dostatočne pružný, takže okrem bezpečia je aj dostatočne pohodlný.

Funkčné oblečenie a chrániče kolien, lakťov aj tela

Zopár tipov na údržbu BMX a kde začať jazdiť

Aby ste si mohli užívať freestyle a mať radosť zo svojho BMX, nezabudnite na pravidelnú údržbu bicykla. Na rozdiel od rekreačnej cyklistiky, ktorá je zameraná na oddych, sú BMX bicykle oveľa viac namáhané. Tomu by mala zodpovedať aj ich údržba.

V prípade BMX bicyklov sa zamerajte na tieto časti:

·      kontrola dotiahnutia a pevnosti všetkých spojov, najmä tam, kde sú skrutky a matice, nakoľko tieto miesta sú vystavené väčšiemu tlaku a námahe

·         kontrola ložísk, nikde nesmie byť žiadna vôľa, či už ide o ložiská kolies, stredové zloženie alebo hlavové zloženie

·        100 % stav reťaze, ktorá musí byť správne napnutá, namazaná a bez akýchkoľvek ťažkostí plniť svoju funkciu, skontrolujte aj jej vnútornú koróziu

·         optimálny stav brzdy, okrem kontroly funkčnosti a priliehavosti je dôležitá aj vôľa na páčke na riadidlách, povolená tolerancia je nanajvýš 1 cm

·       špeciálne sa zamerajte na kolesá, jednak na správne natlakovanie, ale zároveň aj na výplet kolies, ktorý musí byť tuhý a bez straty pevnosti

Ak ste úplný začiatočník, najlepším spôsobom, ako začať s BMX, je tréning v podmienkach na to určených. Ide najmä o skateparky alebo špeciálne bikeparky, kde sú dráhy, ktoré sú svojim sklonom, členitosťou a prekážkami určené pre BMX bicykle. V týchto podmienkach sa najlepšie naučíte ovládať svoj bicykel, vrátane získania stability.

Áno, veľmi veľa jazdcov dáva prednosť uliciam alebo terénu v prírode, no ak chcete získať správne návyky a nabrať prvé skúsenosti, nie je to najlepšie riešenie.

Skateparky a bikeparky boli navrhnuté práve pre zdokonaľovanie techniky a sú optimálnou voľbou aj z hľadiska bezpečnosti. Freestyle jazda na BMX patrí k adrenalínovým a extrémnym športom, kde môže nečakaná prekážka spôsobiť práve začiatočníkovi nepríjemné a zbytočné zranenie. Bezpečnosť je preto na prvom mieste!

Za odporúčanie ďakujeme Filipovi Čilíkovi, majstrovi Slovenska v BMX, ktorý robí osvetu o bezpečnosti pri jazdení nielen na BMX, ale aj na odrážadle, či klasických kolesách. Bezpečnosť sa však netýka len malých či starších detí. Sám na biku nejazdí bez chráničov. Tréning, netréning či závod.

,,Nikdy neviete, kedy sa stane niečo nečakané a vždy je lepšie sa chrániť, než prísť o zdravie či kvôli zraneniu nejazdiť. Niekedy liečenie zranenia netrvá pár dní či týždňov. Môžu to byť roky. Videli sme všeličo.'' - Filip Čilík, Bike Racing Slovakia.

Pozrite! Mária Čírová s dieťatkom v Chorvátsku doslova žiarili. Ako si užívali spoločné chvíle?