Zimné cyklistické rukavice: ako ich vybrať
+ naše tipy na najlepšie modely

S príchodom chladnejšieho počasia a zimných mesiacov by ste nemali zabúdať, že poveternostným podmienkam treba prispôsobiť nielen bicykel a jazdu na ňom, ale aj svoje oblečenie. V nasledujúcom článku sa preto bližšie pozrieme na cyklistické rukavice na zimu a do nízkych teplôt, najmä na to, ako a podľa čoho ich vybrať. 

Prečo si vybrať na zimu špeciálne rukavice

Rukavice majú pri bicyklovaní hneď niekoľko dôležitých funkcií a to bez ohľadu na to, či jazdíte v lete alebo v zime. Jazda bez rukavíc má naopak len jednu jedinú výhodu: na rukách sa opálite počas slnka rovnomerne, nehrozia teda žiadne biele miesta.

Oproti tejto „kozmetickej“ stránke ale treba zvážiť, že:

cyklo rukavice slúžia na lepšie uchopenie riadidla, nehrozí prešmykovanie alebo kĺzanie, stisk je pevný a stabilný

bez ohľadu na ročné obdobie chránia ruky, najmä prsty, pred vplyvom počasia, či už ide o dážď, vietor, slnko aj sneženie

sú vynikajúcou prevenciou pred otlakmi na rukách a na dlaniach, kde začínajú prsty, čo je najviac namáhaná oblasť pri držaní

v prípade pádu chránia dlane a prsty pred odreninami, poškriabaním, vyvrtnutím alebo iným úrazom

pri väčšej námahe dokážu absorbovať pot na dlaniach a to tak v teple, ako aj v zime, čo znova zvyšuje bezpečnosť úchopu

Ak ide o zimné rukavice, v ich prípade je najdôležitejším dôvodom použitia ochrana pred poveternostnými podmienkami a lepšie ovládanie bicykla. Rukavice sú zateplené, majú uhší a odolnejší materiál a zvyšujú bezpečnosť pri úchope. V sťažených podmienkach, vrátane mrazu, vetra, dažďa alebo pri snežení, zvyšujú komfort aj bezpečnosť.

Zimné rukavice

Pri výbere rukavíc pozerajte na materiál aj veľkosť

Zimné cyklistické rukavice rozoznáte už na prvý pohľad podľa toho, že poskytujú ochranu pre celú ruku, čiže dlaň aj prsty. Ide o dlhoprsté rukavice, ktoré chránia pred nízkou teplotou aj nepriaznivým počasím prsty, ktoré trpia v týchto podmienkach najviac. Na rozdiel od dlani sa totiž nehýbu a horšie prekrvujú, preto majú aj tendenciu premŕzať.

Druhým dôležitým kritériom pri kúpe je určite materiál. Zimné rukavice musia byť zateplené a to nielen kvôli prstom, ale aj kvôli celej dlani, ktorá trpí zimou tiež. Zabúdať netreba ani na tepelnú ochranu zápästia, ktorá sa hodí na dlhších túrach.

Pozerajte na to, aby rukavice obsahovali z vnútornej strany špeciálnu podšívku, ktorá dokáže ruku ohriať a teplo vo vnútri udržať aj pri veľmi nízkych teplotách. Na druhú stranu, horná časť by mala byť vyrobená z materiálu, ktorý bude vetruvzdorný a najmä nepremokavý. To vás ochráni a udrží v komforte aj v prípade sneženia alebo dažďu.

Čo sa týka veľkosti, iné veľkosti majú detské a iné pánske a dámske zimné rukavice, všetko závisí od obvodu ruky. U detských rukavíc sú k dispozícii modely S s obvodom ruky 14 cm, M s obvodom ruky 15,5 cm alebo veľkosť L s obvodom ruky 16,5 cm.

Modely rukavíc pre dospelých majú veľkosti začínajúce XS s obvodom 16 až 17 cm, potom štandardné S, M, L, XL, XXL a až po 3XL, kde je obvod ruky 30,5 až 33 cm.

Tipy na najlepšie modely pre deti aj pre dospelých

Tak pre deti, ako aj pre dospelých, máme v našej ponuke bohatý sortiment zimných rukavíc s rôznym dizajnom. Ich spoločným menovateľom je výrobca Chiba, nemecká značka overená po celom svete, ktorá patrí k technologickým a inovatívnym lídrom.

Nech sa páči, tu sú tipy na tie najlepšie zimné rukavice. 


Zimné rukavice

Kids Waterproof

 Prvým modelom, ktorý vám predstavíme, je kolekcia detských rukavíc Kids Waterproof. Ide o zimné rukavice vyrobené z elastických a priedušných materiálov, ktoré sú vhodné pre deti vo veku až do 12 rokov. Majú ergonomický dizajn, reflexné prvky na prstoch a nekĺzavý povrch na dlani vďaka PU koži. Vrchná strana je z teplého, nepremokavého a vetruvzdorného softshellu, na zápästiach sú neoprénové ohrievače.

Odoo • Text a obrázok

Phantom

Elegancia a dokonalý kontakt s bicyklom, to spájajú rukavice Phantom. Tieto ľahšie zimné rukavice pre dospelých majú hornú vrstvu vyrobenú z teplého, vetruvzdorného a zároveň priedušného softshellu. Vďaka Griptecu na dlaniach perfektne držia na riadidlách, prsty majú tvarované do ergonomického oblúka. S neoprénovými ohrievačmi zápästia sa nemusíte báť ochladenia rúk a systém Touchfinger umožní aj ovládanie telefónu.

Odoo • Text a obrázok

City liner

Elastické, priedušné a špeciálne vystužené rukavice na zimu sú aj City Liner. Ide o čierny model určený pre dospelých, ktorí hľadajú pevnosť, teplotný komfort a vetranie. Rukavice majú hornú vrstvu zo strečovej látky, dlaň vyrobenú z protišmykového materiálu Griptec a systém vetrania s nepremokavým zipsom na zadne strane ruky. Oblasť palca je špeciálne vystužená a rukavice obsahujú aj PU materiál na čistenie okuliarov.


Odoo • Text a obrázok

Alaska Pro

Pre tých z vás, čo hľadajú 100 % tepelný komfort aj v tých najnáročnejších podmienkach sú určené rukavice Alaska Pro. Vybavené sú najnovšou technológiou Primaloft zo superhrejivého materiálu, ktorá pozostáva z častíc špeciálneho aerogélu. Rukavice majú svoju hornú časť vyrobenú z vetruvzdornej a nepremokavej látky, dlaň je vybavená protišmykovou úpravou a súčasťou je aj vrecko na vykurovacie podložky.


Odoo • Text a obrázok

Classic Warm Line

V čiernej farbe s prvkami elegantnej zlatej si viete u nás vybrať zimné rukavice Chiba Classic Warm Line. Aj tento model je vybavený podšívkou pre udržiavanie tepla, horná strana je z teplého, priedušného a vetruvzdorného softshellu. Rukavice majú do oblúka vytvarované prsty a dlaň z robustného silikónového mikrovlákna pre bezpečnejší úchop. Samozrejmosťou je ochrana zápästia proti podchladeniu na rukách.


Odoo • Text a obrázok

Tour Plus

Model Tour Plus predstavuje priam ideálny príklad rukavíc kombinujúcich ľahký, teplý a zároveň komfortný materiál. Rukavice sú z ľahkého, nepremokavého a priedušného softshallu, na dlani majú protišmykovú PU kožu. Dotykové plochy na prstoch vám bez aj v zime bez akýchkoľvek problémov umožnia ovládať váš smartfón. Rukavice udržia vaše ruky v teple aj pri dlhšej túre a to vďaka špeciálnym ohrievačom na zápästí.


Odoo • Text a obrázok

Classic Softshell

Štýlová klasika v čiernom, to sú zimné rukavice Classic Softshell, ktoré si viete zakúpiť vo veľkostiach M aj L. Ide o štandardný model kombinujúci teplý a vetruvzdorný softshell na vrchnej strane spoločne s robustným mikrovláknom na strane dlane. Stabilita držania a bezpečnosť úchopu sú aj preto bez akýchkoľvek kompromisov. Rukavice sú s vystuženou oblasťou palca a dokonale sa prispôsobia vašej dlani.


Odoo • Text a obrázok

Express +

Na záver sme si nechali tip na nie tak úplne zimný model, ale skôr cyklo rukavice na prechodné obdobie. Sériu Express+ viete využiť aj v chladnejšom počasí na jar alebo v neskorej jeseni. Rukavice ponúkajú komfort a pohodlie so zosilnenou časťou palca a ochranou lakťového nervu a karpálneho tunela. Chrbtová strana je z priedušného termoflísu, dlaňová strana z digitalizovaného karbónového vlákna a s gélovou výplňou.Odoo • Text a obrázok

Alaska Plus

Ako už hovorí aj samotný názov, tieto rukavice sú priam ideálne do zimného obdobia. Alaska Plus je model pre dospelých, ktorý ponúka vďaka teplej podšívke s Primaloftom ochranu aj na dlhé trasy. Rukavice využívajú systém vykurovania horúcou linkou, sú vodotesné, vetruodolné a majú manžetu so snehovou zábranou. Dlaň je navyše z nekĺzavého uhlíkového vlákna si silikónovou digitálnou potlačou.


Odoo • Text a obrázok

Ako vybrať detský bicykel ?