Čo sú dirt a bmx bicykle, ako a podľa čoho ho vybrať a ako vybaviť jazdca

Adrenalín, technické triky, prekonávanie náročných prekážok a posúvanie hraníc nemožného. Dirty bicykle sú určené pre každého, kto má rád neviazanú zábavu a chce si užívať život s bicyklom naplno. Ak chcete vedieť, podľa čoho si vybrať ideálny model, ktoré bicykle sú ideálne na dráhu a ktoré aj do terénu a ako ich vybaviť, čítajte ďalej.

Čo sú dirt bicykle a aké majú charakteristiky

Pod pojmom dirt bicykel sa myslí bicykel určený pre tzv. dirt jazdenie alebo dirt disciplíny. Tie sú spojené so skokmi, technicky náročnými traťami v prírode alebo v umelo vytvorenom teréne, zjazdom a stúpaním cez menšie aj väčšie násypy a kopce alebo s adrenalínovým jazdením na ulici cez rôzne prekážky. Ide o bicykle do terénu aj na trať.

To je aj dôvod, prečo môžu niektoré dirt bicykle vyzerať na prvý pohľad ako horské, iné zas môžu pripomínať svojim štýlom BMX. Ide však o osobitné kategórie modelov, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti pre konkrétny typ terénu alebo jazdenia.

Čiastočná podobnosť s horskými bicyklami tu ale je, vychádza najmä z toho, že dirt bicykel si musí vedieť poradiť aj s nerovným terénom a výškovými prekážkami.

Dirt bicykle sú vhodné pre deti, teenagerov aj dospelých, v tom poslednom prípade je ale dobré, ak má jazdec nejaké skúsenosti z mladosti. Bicykle sú ideálne pre každodenné použitie v bikeparkoch, na pump-trackoch aj v teréne. Na rozdiel od iných disciplín sa nejazdí na čas, ale na technickú zručnosť, ktorá zahŕňa ovládanie, skoky a rôzne triky.

Medzi typické vlastnosti dirt bicyklov patria tuhosť a pevnosť rámu, dobrá manévrovateľnosť, kvalitné brzdy, obratnosť aj vo vzduchu a bezproblémová jazda v térene, po nerovnostiach aj cez prekážky. Naopak, na dlhé trasy po rovine nie sú tieto bicykle vhodné.


Podľa čoho vybrať a ktoré parametre sú najdôležitejšie

Najdôležitejším kritériom výberu je terén jazdy. Dirt bicykle môžete kúpiť pre prírodný terén, kedy svojim výzorom pripomínajú klasické horské bicykle, prípadne ako street modely. Odlišnosť medzi nimi je v dezéne pneumatík, počte bŕzd a počet prevodov.

Pokiaľ ide o technické parametre, pri výbere zvážte:

·       veľkosť kolies, štandardom pre dospelých je veľkosť 26“, pre deti a pre lepšiu obratnosť na prekážkach sú zas lepšie 16“a 20“  kolesá

·       plášte kolies, cestný dezén a užšia šírka sú vhodné do miest a na ulicu, širší a terénny dezén je zas ideálny na zdolávanie prekážok v prírode

·       počet bŕzd, niektoré modely majú len zadnú brzdu, iné aj prednú, v tom prvom prípade ide o bicykle na bike parky, v tom druhom do terénu

·       typ bŕzd, určite si vyberajte modely, ktoré majú kvalitné kotúčové brzdy, tie poskytujú intenzívnejší efekt, ak budete potrebovať ihneď zastaviť

·       počet prevodov, tu je vidieť rozdiel medzi tzv. street modelmi a terénnymi či horskými dirt bicyklami, tie majú viac prevodov, najmä vzadu

·       odpruženie, na výber máte buď modely bez akéhokoľvek odpruženia alebo dirt bicykle s odpruženou prednou vidlicou do terénu

·       materiál rámu, najlepšou voľbou je hliník, ktorý je dostatočne ľahký, no zároveň by mal mať zosilnené časti pre odolnosť voči dopadu

Podľa toho, pre koho je bicykel určený, si môžete vybrať buď detské dirt bicykle alebo modely pre dospelých. V kategórii detských sú veľkosti pre menšie deti, napríklad bicykle vo veľkosti 16“, ako aj modely pre teenagerov, ktoré sú vo veľkosti 20“. Štandardné bicykle určené pre dospelých majú veľkosť 26“, ktorá je ideálna pre manévrovanie.

Osobitným kritériom je cena. Príliš nízka cena so sebou prináša obvykle horšie materiály, nižšiu úroveň technického spracovania a aj nižšiu výdrž v extrémne náročných podmienkach. Riešenie? Skúsiť akcie, zľavy alebo posezónny výpredaj, čo vám umožní zaobstarať si aj model s kvalitnejšou výbavou, no aktuálne za dostupnejšie ceny.

Tipy na najlepšie modely pre deti aj pre dospelých

Pre tých z vás, ktorí hľadajú dirt alebo BMX bicykle pre deti, teenagerov aj dospelých, máme v našej ponuke niekoľko zaujímavých modelov. Využijete ich na sídlisku v lokálnom bike parku alebo na pump-trati, prípadne aj v teréne na trati mimo mesta.

Tu sú tie, ktoré vám odporúčame a stoja za pozornosť:

XtriX dirt 20-1S

Detský dirtový bicykel XtriX 20-1S je perfektnou voľbou pre deti vo veku od 6-8 rokov. U nás ho nájdete v prevedeniach Olive/Mint alebo Beige/Brown, v oboch prípadoch má kolesá vo veľkosti 20“. Bicykel disponuje hydraulickými brzdami, má hmotnosť do 10 kg, 1-rýchlostnú prehadzovačku a hliníkový rám. Vďaka tomu ponúka ideálny pomer obratnosti, robustnosti, flexibility, stability a pevnosti.

Odoo • Text a obrázok

Xtrix mini 16

Najmenším modelom určeným pre deti vo veku od 4 rokov je model XtriX mini od výrobcu S'COOL. Ide o bicykel pre deti a telesnou výškou od 107 cm a má pneumatiky s priemerom 16“. Bicykel má 1-rýchlostnú prehadzovačku, brzdy typu V-Brake a pevný rám zo zliatiny. Je ideálnou vstupenkou do sveta adrenalínovej jazdy a pre deti slúži na tréning skokov a jednoduchých trikov vďaka skvelému manévrovaniu.

Odoo • Obrázok a text

Xtrix BMX 20'' 

 O niečo väčším bicyklom je model od toho istého výrobcu, tentoraz s označením XtriX 20. Ako už hovorí aj jeho názov, bicykel má priemer pneumatík 20“, je teda o niečo väčší. Využiť ho môžu deti vo veku od 7 rokov alebo s výškou aspoň 122 cm. Vidlica bicykla je z pevnej a tuhej ocele, podobne ako aj rám. Bicykel má brzdy U-Brake, 1-rýchlostnú prehadzovačku a je skvelým modelom pre freestyle jazdu cez prekážky.

Odoo • Text a obrázok

Xtrix BMX 40

Zhodný priemer 20“, no vyspelejšiu výbavu od predchádzajúceho modelu, ponúka model XtriX 40. Oceľový rám je aj v tomto prípade zárukou pevnosti a tuhosti, no nemusíte sa obávať o ovládanie a dokonalé splynutie s bicyklom ani v zákrutách a na prekážkach. Bicykel disponuje prednou aj zadnou brzdou, má 1-rýchlostnú prehadzovačku a hmotnosť necelých 12 kg. Je skvelý pre triky s otočkami, výskoky aj zjazdy a ponúka 100 % stabilitu na trati.

Odoo • Text a obrázok
Odoo • Obrázok a text

Prince Mini

Plnokrvný dirt bicykel s nízkou hmotnosťou do 9 kg, kolesami s veľkosťou 20“ a hliníkovým rámom, to je model Prince Mini. Ide o bicykel značky Sunn, ktorý ponúka skvelý pomer pevnosti, ovládateľnosti a flexibility. Vďaka špičkovej zadnej brzde V-Brake je bezpečný a dokážete ho skrotiť do pár sekúnd. Je ideálny aj pre náročnejšiu trať, kde sa prejaví jeho nízka hmotnosť pri technických skokoch a rôznych trikoch.

Nezabudnite na výbavu pre jazdca, toto v nej nesmie chýbať

Dirt biking je disciplína plná adrenalínu, čo so sebou prináša aj nároky na bezpečnosť a pohodlie pre jazdca. Súčasťou výbavy by malo byť cyklistické oblečenie, ktoré udržiava teplotný komfort za každého počasia a teploty, ale aj doplnky určené na zvýšenie bezpečnosti. Oproti cestnej či horskej cyklistike je riziko pádov a úrazov vyššie.

Čo sa týka bezpečnostnej výbavy, tá by mala zahŕňať:

·       nevyhnutným základom sú cyklistické prilby, v našom sortimente nájdete modely pre deti aj pre dospelých a to tak do mesta ako aj do prírody

·       špeciálne pre deti odporúčame MTB prilbu Sonus REX multi, ktorá je určená pre adrenalínovú jazdu a prevyšuje štandardné požiadavky

·       dôležité sú tiež cyklo rukavice, ktoré dokážu za každého počasia zvýšiť komfort rúk a zároveň zlepšiť stabilitu úchopu riadidla

·       v prípade dirt bikingu majú nezastupiteľnú úlohu chrániče, ktoré môžu byť buď celotelové alebo určené na konkrétne rizikové body

·       základom by mali byť chrániče aspoň na kolená a na lakte

Okrem doplnkov pre ochranu vám odporúčame aj oblečenie, či už ide o kraťasy, nohavice, dresy alebo bundy. Nezabudnite na kvalitné ponožky pre lepšiu stabilitu a pohodlie nôh, v slnečnom počasí majú význam aj vhodne zvolené slnečné okuliare. Zlepšia váš prehľad o okolí a najmä v lesnom teréne zabránia efektu náhleho oslepenia zo slnka.Poznáte bicykle SUNN? Toto sú TOP modely vo svojej kategórii.
Objavte ich výhody. Majú bezkonkurenčné v pomere ceny a kvality.